Lekcja historii w Oświęcimiu

„Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie” (George Santayana)

Dnia 2.10. uczniowie klasy 3atkl oraz uczennica klasy 4atk wzięli udział w wycieczce do Oświęcimia. Celem wyjazdu było zwiedzanie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego -Muzeum Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. W towarzystwie pani przewodnik odwiedziliśmy miejsca, które stały się  symbolem terroru i ludobójstwa. Miejsca, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Nasza młodzież podeszła do tego tematu z wielką dojrzałością. Wszyscy byli skupieni na słowach przewodnika, zwiedzając poszczególne bloki oraz inne miejsca, w których odbywały się nieludzkie czyny.

Po 3,5 zwiedzania udaliśmy się na smaczny obiad a następnie do kina Planet Cinema Oświęcim, gdzie odbył się seans filmu „Raport Pileckiego’’.

Mimo, że miejsce docelowe nie było powodem do śmiechu, uczniowie wrócili do domów zadowoleni, pełni zadumy i refleksji. Część z nich na pewno zmieniła nastawienie do współczesnego życia i zaczęła doceniać fakt, że mamy możliwość życia w dogodnych warunkach w wolnym kraju.

W.S.