Ania Chyla LAUREATKĄ MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU !

„Rysowanie jest muzyką dla oczu
i wyciszeniem dla umysłu.”

                                    /Orhan Pamuk/

Miło nam poinformować, że uczennica klasy 3ttka Anna Chyla została laureatką VII edycji Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Historycznej „Polska-Szwecja, między rywalizacją i współpracą.”
w kategorii praca plastyczna. Konkurs ten między innymi zapoznaje uczniów z dziejami stosunków polsko-litewsko-szwedzkich oraz promuje wiedzę na temat przeszłości i teraźniejszości trzech krajów.
Honorowy patronat nad Konkursem sprawuje Ambasada Królestwa Szwecji w Warszawie.

Nasza laureatka odbierała nagrodę podczas uroczystej gali, która odbyła się na zamku komturów krzyżackich w Golubiu – Dobrzyniu.

Jury doceniło technikę wykonania pracy. Całość obrazu została wykonana za pomocą ołówków oraz markerów. Dzięki połączeniu z odpowiednią techniką, szkic uzyskał głębię. Całość opiera się na licznych warstwach drobnych kresek, różniącymi się między sobą intensywnością barwy jak i również kątem, pod którym zostały narysowane. Zabieg ten nie należy do najłatwiejszych, bowiem w tym przypadku trzeba zwrócić szczególną uwagę na najdrobniejsze detale. Dodatkowo, istotną rolę odgrywa światłocień, ponieważ to właśnie on decyduje o ilości i kierunku przebiegu kresek ołówka. Jest to proces często czasochłonny, który jest dobrze zauważalny z bliskiej odległości.
Praca Ani został opublikowana w książce „Zygmunt III Waza na Zamku Golubskim” w 400-lecie pobytu (1623-2023) pod red. Mirosława Krajewskiego.
Pracę można podzielić na 3 części. Pierwszą z nich stanowi rama, która w stosunku do reszty jest ciemniejsza i zawiera w sobie liczne detale. Zdobienia zawierają motyw korony oraz kwiatów. Kolejną częścią jest popiersie króla Zygmunta III Wazy, jak i również korona wraz z jego charakterystycznym podpisem znajdująca się w centralnej części obrazu. W tle widnieje panorama Golubia, stanowiąca ostatnią, trzecią część. Można w niej zauważyć zamek w Golubiu-Dobrzyniu, który dla władcy prócz znaczenia politycznego, miał również znaczenie rodzinne.
Wszystkie te elementy tworzą jedną, wspólną całość. Nawiązują one bowiem do historii, jak i również do samej postaci króla Zygmunta III Wazy.

Ani serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!