Logistycy z klasy 2Btl w Warszawie

„Stolica Polski jest jak księżyc nad Wisłą, pełna magii i tajemnicy.” – Wisława Szymborska

W piątek 20 października 2023 roku logistycy z klasy 2Btl naszej szkoły mieli przyjemność uczestniczyć w wycieczce do stolicy Polski –  Warszawy. Ta wyjątkowa podróż pozwoliła młodzieży odkryć niezwykłe aspekty miasta i poznać jego historię. Pierwszym punktem zwiedzania był mieszczący się na prawym brzegu Wisły Stadion Narodowy, ikoniczna budowla odgrywająca ważną rolę w życiu sportowym Warszawy i całego kraju.


To imponujące miejsce przypomina, jak ważnym elementem Warszawy jest sport. Warto zaznaczyć, że „Warszawa jest miastem, które wznosi się jak Feniks z popiołów, odrodzone
z każdej tragedii, pełne dumy i determinacji.”, a
Stadion Narodowy jest symbolem tej determinacji i jedności, gdzie ludzie gromadzą się, aby świętować wspólne sukcesy.

Następnie uczniowie odwiedzili pałac położony na wzgórzu nad Wisłą, Belweder. „Warszawa, to miasto, które wie, jak zjednoczyć historię i nowoczesność w jednym pięknym tańcu.” Belweder to doskonały przykład tego harmonijnego tańca historii i współczesności. Widząc  piękne komnaty i ogrody, młodzież mogła zrozumieć, dlaczego Warszawa jest nazywana „miastem królów.” Pałac na wzgórzu to miejsce, które  emanuje pięknem oraz elegancją
i powala poczuć się jak gość królewskiego dworu.

Po wizycie w Belwederze uczestnicy wycieczki udali się na spacer po Łazienkach Królewskich. Te przepiękne ogrody, złoto – czerwono – purpurowe o tej porze roku aleje i malownicze jeziora zapewniły młodzieży wspaniałą okazję do oderwania się od miejskiego zgiełku
i zanurzenia się w przyrodniczej oazie Warszawy. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Spacer po Łazienkach był pełen niespodzianek i miłych chwil. Jedną z najbardziej urokliwych była możliwość karmienia orzechami wiewiórek. Jak mówił John Paul II, „ Warszawa to nie tylko miejsce na mapie, to serce Polski, które bije w rytmie historii, kultury i niezłomności ducha”. Karmienie wiewiórek było dla młodych ludzi, jak mały gest przyjaźni wobec natury, który sprawił, że wszyscy poczuli się bliżej tego serca Polski. Zwiedzanie Łazienek Królewskich stało się okazją do rozmów na temat okoliczności utraty niepodległości, powstania listopadowego i jego uczestników. Obserwacja Cytadeli Warszawskiej skłoniła wszystkich do zastanowienia się nad tragiczną historią naszego narodu.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Tu, jak mówił Czesław Miłosz, „Warszawo, twoje ulice to strony w poezji, nieśmiertelne w słowach.” To miejsce jest doskonałym przykładem tego, jak Warszawa stawia na rozwój nauki i edukacji, będąc jednocześnie otwartym na przyszłość. Młodzież miała okazję przebywać w strefie eksperymentalnej z blisko dwustoma eksponatami ze świata przyrody i fizyki. Każdy z eksponatów dostarczał uczniom nie tylko nowych wrażeń, a także wiedzy. Niezwykle ciekawym doświadczeniem była wizyta w teatrze robotycznym, w którym roboty wcieliły się w role aktorów i zaprezentowały nam krótki spektakl. Pobyt w Centrum Nauki Kopernik był dla młodzieży inspirującym i spotkaniem
z nauką. Odkrywanie tajemnic nauki w CNK to podróż przez możliwości, które kryją się
w samym centrum miasta.

Warszawa to miasto, które żyje swoją własną historią, ale jednocześnie stara się być miejscem nowoczesnym i innowacyjnym. Wycieczka do stolicy pozwoliła młodzieży docenić piękno i unikalność Warszawy. Wizyta w „mieście królów”  była dla uczestników wycieczki ciekawą lekcją historii, kultury oraz nauki i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci, bo przecież:

„Stolica Polski to miasto kontrastów, gdzie spotykają się wieki tradycji i nowoczesności, tworząc harmonijną całość.”

Początek formularza

/jk&ak/