78 rocznica pacyfikacji Swaryszowa

,,Nadziei uczą ci, co na stos

Potrafią rzucić swój życia los…”

W dniu 20 sierpnia 2022 roku dziesięcioosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół uczestniczyła w okolicznościowym programie słowno-muzycznym z okazji corocznych obchodów 78 rocznicy pacyfikacji Swaryszowa.

Uroczystość prowadziła Sekretarz Gminy Małgorzata Muzoł. Tradycyjnie rocznicowe spotkanie rozpoczęło się mszą świętą w intencji wszystkich ofiar spoczywających na swaryszowskim cmentarzu, którą koncelebrował ks. Stanisław Brzoza – proboszcz parafii pw. św. Marcina w Tarnawie. Po wprowadzeniu Kompanii Honorowej Wojska Polskiego wystawionej przez Centrum Przygotowań Misji Zagranicznych w Kielcach odczytano Apel Pamięci i żołnierze oddali salwę honorową. Wśród mieszkańców miasta i gminy Sędziszów uroczystość uświetnili zaproszeni goście : Marek Bugusławski Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, Paweł Faryna Starosta Jędrzejowski, Burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek, radni powiatu jędrzejowskiego i rady gminy Sędziszów oraz m.in. przedstawiciele policji i straży pożarnej, środowisk kombatanckich oraz przedstawiciele władz gmin ościennych i lokalnych szkół.

W okolicznościowych przemówieniach Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna i Wacław Szarek Burmistrz Sędziszowa wspominali wydarzenie sprzed lat, gdy 17 sierpnia 1944 Niemcy zamordowali 35 mieszkańców wsi Swaryszów i podkreślali jak ważna jest znajomość historii naszej Ojczyzny i kultywowanie pamięci o przeszłości przez młode pokolenie.

W ostatniej części obchodów wystąpili uczniowie naszej szkoły: Jakub Kwiecień, Wiktor Twardowski, Dominik Krzosa, Alicja Wójcik, Dominika Kowalczyk, Natalia Jaros, Dominika Stradomska, Magda Bratek, Wiktoria Wójcik i Karol Kręgiel. Swoim pięknym występem upamiętnili ofiary wojny. Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez nauczycieli A. Kwiecień, B. Dębską i J. Pieca opowiadał wzruszającą historię młodego człowieka. Teksty poetyckie pojawiające się na tle żołnierskich pieśni przedstawiały wojenną rzeczywistość, która gwałtownie wdarła się w jego życie i zamknęła drogę do przyszłości. Przekonanie o nieuchronności śmierci nie powstrzymało go przed walką. Walkę tę postrzegał jako jedyny słuszny wybór i moralny obowiązek.

Na zakończenie występu uczniowie chóralnie zaśpiewali piosenkę z filmu ,,Miasto 44”. Silne emocje wykonawców, które towarzyszyły słowom:

,,I chociaż walczysz z całych sił.

O coś więcej niż parę chwil

Po cichu ciągle wierzę, że nadejdzie taki dzień”

miały przekonać słuchaczy, że reprezentują pokolenie, które rozumie poświęcenie walczących oraz docenia wartość życia w wolnym i bezpiecznym kraju.

(akw)