Mechanicy na targach

W dniu 20 października 2021 my reprezentanci klasy IIITMb oraz podobna grupa starszych kolegów z IVTM wraz z nauczycielem Panem Piotrem Walczakiem wybraliśmy się na wycieczkę edukacyjną do Kielc organizowaną w ramach projektu „Zawodowcy dla przemysłu 4.0. Wsparcie kształcenia zawodowego na potrzeby regionalnego przemysłu w obszarze horyzontalnej specjalizacji województwa świętokrzyskiego – Zrównoważony Rozwój Energetyczny”. Powodem wyjazdu było zwiedzanie wystaw związanych z obróbką metali na tamtejszych targach. Kieleckie targi to duży obszar, na którym stoją hale wystawowe. Gdy całą grupą dotarliśmy na miejsce zobaczyliśmy bardzo wiele ekspozycji – począwszy od maszyn służących do precyzyjnego wycinania laserem przez urządzenia spawalnicze, odlewnicze, pomiarowe aż po urządzenia skrawające do metalu. Po wstępnym rozeznaniu w maszynach stwierdziliśmy liczne podobieństwa komputerów sterujących z tymi z obrabiarek cnc w naszej szkole. Mieliśmy okazję zobaczyć maszyny pracujące w technologii plazmowej, laserowej oraz tzw. waterjet – czyli tnące strumieniem wody. Duże wrażenie wywołały wyroby hutnicze, które zadziwiały dokładnością wykonania począwszy od dużych odlewów ze skomplikowanymi układami wlewowymi aż po całkiem drobne elementy, ale jakże precyzyjnie wykonane. Kolejne fascynujące miejsce to zautomatyzowane stanowiska spawalnicze wyposażone w przemysłowe ramiona robotyczne. Również pokaz możliwości spawania laserowego nie umknął naszej uwadze. Nie zabrakło też stanowisk z tradycyjnymi metodami spawania, które nie są nam obce. Obróbkę związaną z piaskowaniem wyróżniały różne rodzaje „piasku” czyli materiału ściernego stosowanego podczas pracy. Wystawy związane z drukiem 3D były bardzo rozległe, można odnieść wrażenie, że wszystko co nas otacza jest wykonane właśnie tą metodą. Na ekspozycjach widzieliśmy zarówno niewielkie elementy maszyn i urządzeń wykonane na drukarkach 3D, jak również bardzo duże przedmioty dorównujące rozmiarami człowiekowi.

Zwiedzanie kieleckich targów to bardzo ciekawa sprawa, zwłaszcza z takimi ekspozycjami jakie udało nam się zobaczyć. Uważam, że każdy kto interesuje się mechaniką powinien zobaczyć tak fantastyczne wydarzenie, tym bardziej, że ta dziedzina ciągle ulega zmianie i dalej się rozwija.

Filip Muszyński